2019 - Začátky

V roce 2019 jsme společně se ženou a dětmi udělali rozhodnutí jít si za svým snem, realizovat ho. Už nás nebavilo sedět doma v paneláku a představovat si, jak skvělé to bude až najdeme náš vlastní hektarový pozemek, kde budeme fungovat v souladu s přírodou. 

Vystěhovali jsme se z pronájmu a nacpali se do karavanu, kde jsme měli opravdu jen to nejnutnější. Byla v tom jednoduchost a lehkost. Paráda. Tak jsme náš projekt pojmenovali Žít lehce. Šli jsme do neznáma, ale s jasným záměrem. Inspirovat sebe a ostatní pomocí příběhů lidí, kteří už mají svůj pozemek a hospodaří v souladu s přírodou.

Neustále vznikají nové příběhy lidí, kteří žijí svůj sen a vy je můžete vidět.

Proč to děláme?

  • Vytváříme web, kde jsou k dispozici inspirativní videa, příběhy lidí, kteří tvoří vlastní realitu. Propojujeme sebe i ostatní s lidmi, kteří úspěšně dokázali jít za svým snem.
  • Líbí se nám myšlenky Anastázie, zodpovědný přístup k životu, zdravá strava a permakultura. Chceme rozbít mýtus, že je to složité a komplikované nasměrovat svůj život tímto směrem. Sdílíme příběhy lidí, kteří touto cestou už nějakou dobu jdou.
  • Děláme to, co bychom si sami přáli, aby tu někde už k dispozici bylo a vidíme v tom vyšší záměr. Spojit lidi s podobnou touhou po životě, aby viděli, že se dá touto cestou jít.

2020 - Život na valašsku

Rozhodujeme se, že na Valašsku zůstaneme. Cítíme, že sem patříme. Usazujeme se v podnájmu na Velké Lhotě a začínáme aktivně hledat v tomto okolí náš vysněný pozemek. Přicházíme na své vnitřní bloky a staré programy, které nám brání nalezení našeho prostoru. Prodáváme náš karavan, protože už ho nepotřebujeme. Po vyřešení osobních témat, na podzim roku 2020 kupujeme nádherné místo v obci Růďka.

Prohlubujeme vztahy s lidmi s okolí, kteří tady žijí. Téměř na každém kopci je někdo s podobným pohledem na svět. Prociťujeme si vděčnost za to, že tu můžeme být a postupně se ladíme na náš nový pozemek. Následně vzniká myšlenka tiny homu se záměr žít co nejdříve na našem místě.

2021 - Začátky na pozemku

Začínám svépomocí stavět domeček na kolech, tinyhome od Honzy Němce. Společně s Honzou, kamarády a známými, vznikají během několika dní základy na konstrukci našeho budoucího domova a během celého léta se domeček zaklápí. Dělá se střecha a během podzimu obkládá fasáda.

Během jara 2022 se chceme společně s dětmi nastěhovat, začít tvořit zahrádku, záhony, pořídit slepice a hospodařit. V plánu máme spoustu krásných věcí. Souběžně s tím dál natáčím příběhy lidí, kteří žijí tak jak budeme žít my. Síť lidí se rozšiřuje a vzniká tak společenství lidí, kteří žijí lehce. Organizuji doprovázené poutě se skupinou cca 10 poutníků, se kterými navštěvujeme lidi z našich příběhů.

delší verze našeho příběhu

POČÁTEK ZROZENÍ ŽÍT LEHCE

1.část

FÁZE NESPOKOJENOSTI

Je rok 2015, sedíme společně s Lucií v našem domečku nedaleko Kyjova v podchřibí a opět se bavíme o tom, že chceme odejít z tohoto místa, kde se nám oběma nelíbí. Lucka si přeje mít větší pozemek blíž k přírodě a já chci odejít, protože mi nesedí místní obyvatelé a sousedi. Necítíme se tu doma.

Tou dobou už hledáme nemovitosti na internetu, ale většinou je to mimo naše finanční možnosti. Přesto nacházíme několik krásných míst v přírodě, Bílých Karpatech. Nevíme však co chceme a jsme nerozhodní a tak tyto místa kupují druzí.

V roce 2016 se hromadí naše nespokojenost a naštvání. Neustále si stěžujeme, hledáme negativa a důvody proč nechceme být v našem domě. Vize žít blíž k přírodě, v jejím souladu, nám nedává spát.

Jeden večer to už nemůžu vydržet a rozhoduji se to řešit vnitřní cestou. Dělám si vizualizaci, ve které žádám ať nám vstoupí do života cokoliv co urychlí náš růst a je pro naše vyšší dobro.

O několik dní později přijíždím z focení a před našim domem blikají hasičské auta. Co to je? Nejdřív mi to vůbec nedochází. Jak se blížím autem k našemu domu, narůstá ve mně pocit strachu a obav. Tisknu tak pevně volant až mi mrznou ruce. Nalévá se do mně adrenalin. Zastavuji a vyskakuji z auta. Potkávám brečící Lucii, která mi na ulici plných lidí sděluje, že jsme vyhořeli a dodává, že to společně zvládneme.

2.část

FÁZE CESTY ZA ZMĚNOU

Na druhý den se probouzím a jsem rozhodnutý tuto situaci obrátit v náš prospěch. I když mi všechno shořelo a nemám na čem pracovat. Dávám na starém počítači dohromady kampaň na Hithitu, kde vytvářím knihu ze svých fotek a textů. Kampaň je úspěšná. 

Naše dlouhodobá negativita na téma domova a stěžování si bylo ukončeno zhmotněním mé vizualizace. Došlo k životní události, která nás všechny najednou posunula mílovými kroky dál. Mnohem dál než jsem si tehdy ještě uměl představit.

Tímto požárem se dalo do pohybu spoustu věcí. Hlavně se aktivovala má mužská stránka. Zrodil se můj vnitřní hrdina a kreativec.

Nacházíme náhradní bydlení v paneláku v Kyjově. Tou dobou to nevíme, ale je důležitý kousek celé skládačky. Ocitáme se v místě, kde se vše urychluje. Zjišťujeme, že toto opravdu nechceme. Prožíváme tu dva roky až do bodu velkého rozhodnutí. Díky paneláku si naplno a ze srdce prociťujeme, že chceme žít blíž k přírodě a v jejím souladu. 

V roce 2019 vyrážíme na naši pouť za informacemi a nalezením našeho vysněného prostoru pro život. Zbavujeme se všech pomyslných jistot. Kupujeme starý karavan a vyrážíme vstříc našemu snu. Jedeme na lehko a tak náš projekt nazýváme Žít lehce.

Posunujeme jsme se od snění k realizaci a najednou se začínají dít věci. Do cesty nám přichází naprosto úžasní lidé, kteří odpovídají přesně na naše otázky a rozptylují naše nevyřčené obavy. Ocitáme se na Valašsku, kde se už po pár setkáních cítíme jako doma. Inspirujeme se a natáčíme dokumentární příběhy ŽÍT LEHCE. Zjišťujeme, že je to možné takto žít. Zažíváme to na vlastní kůži a věříme, že to můžeme sami dokázat, protože vídíme, že to jde. Tito lidé to žijí a postupně se stávají našimi přáteli.

 

Dokument o naší cestě

ROK V KARAVANU

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

3.část

FÁZE NALEZENÍ NAŠEHO POZEMKU

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Na konci roku 2019 se rozhodujeme, že na Valašsku zůstaneme. Je to jasná volba. Máme tu spoustu přátel. Tolik stejně naladěných lidí neznáme ani na Jižní Moravě odkud pocházíme. Zkrátka cítíme, že sem patříme. Usazujeme se v podnájmu na Velké Lhotě a já začínám aktivně hledat v tomto okolí náš vysněný pozemek.

Není to jednoduchý proces, který trvá několik měsíců. Opakovaně nacházíme krásné a zajímavé místa, ale stále se nám nedaří nic koupit. Řešíme si každý z nás své osobní bloky a programy, které souvisí s tím, že k nám pozemek nechce přijít.

Následně se chystáme se prodat náš karavan, který je pro nás jakousi únikovou cestou, kdyby to nevyšlo. Na posledním výjezdu naším bydlíkem si lámu ruku a díky tomu mi dochází spoustu věcí. Uvědomuji si jak na všechno strašně tlačím a po tomto úraze všechno pouštím a odevzdávám.

Následně přichází i vysnění pozemek. Kamarád Jara mi přináší papírek jedné parcely v Růždce. Kontaktuji majitele a nechávám vše plynout ve stylu, že pokud tam máme být tak tam budeme. Nechal jsem to prostě být. Odosobnil jsem se od toho. Za pár dní mi majitel pozemku volá, že je ochotný pozemek prodat a ještě nám dá slevu, aby jsme měli do začátku větší jistotu. Nemohl jsem tomu uvěřit. Tak jeduché? To bylo nějak moc snadné. No a o pár týdnů později už sedíme společně v kavárně a sepisujeme smlouvu o koupy pozemku.

 

 

Napsali o nás

ŽÍT LEHCE

LEHCE NĚCO O NÁS

Janek

Janka většinou najdete na vysněném pozemku, kde buduje zázemí pro celou rodinu. Je ambassadorem fototechniky Olympus, takže když není zrovna na pozemku, tak fotografuje stromy nebo natáčí další inspirativní příběhy. 

Jsem se tvůrcem svého života. Jsem autorem projektu s názvem Žít lehce. Setkávám se s inspirativními lidmi, kteří se rozhodli jít si za svým snem. Našli svůj kus půdy, kde tvoří v souladu s přírodou. Objevuji všechny aspekty hojnosti a účím se kudy chodím. Rád toto všechno sdílím s vámi prostřednictvím videa a fotek.

Lucie

Před narozením našich dětí jsem si myslela, že jsem psycholožka, lehce šmrnclá žurnalistikou, do toho milující muzikoterapii, chvílemi víla chodící bosa. Narozením Jasmínky a následně Kvidečka se ze mě stala matka, máma, maminka. Nikdy předtím bych neřekla, jak je tato životní úloha krásná, transformující, důležitá a někdy i vyčerpávající. Díky dětem toužím po jediném - vytvoření domova pro celou naši rodinku, prostoru lásky a to je taky jeden z hlavních důvodů proč jsem se rozhodla žít na nějakou dobu v karavanu a jít taky trochu mimo svou komfortní zónu. Baví mě objevovat příběhy lidí, kteří se tak jako my rozhodli jít si za svým snem.
V budoucnu sebe vidím jako moudrou babku kořenářku, která na hektarovém pozemku pěstuje bylinky a vytváří z nich různé mastičky a zázračnou medicínu, kterou pak s oblibou patlám na sebe a své děti.

Kvido a Jasmínka

Ahoj já jsem Kvido, ale sám sobě říkám Ganga. Momentálně dělám uplně všechno co moje starší sestřička Jasmínka. Je pro mně velkou inspirací. Mám ji rád, i když někdy nechápu proč mi říká co mám dělat a co nemůžu dělat. 

Ahoj já Jsem Jasmínka a jsem tatínkova holčička. Mám ráda všechno a všechny. Ráda si povídám a objímám. Mám prostě ráda lidi, už jsem se taková narodila 🙂