Chladnější deštivé počasí mě ve vzpomínkách vrátilo do zimního prosince, který jsme měli možnost celý strávit na Permafarmě ve Veselici. Rok putování v karavanu jsme tak zakončili hýčkáním se ve velkých a hlavně krásných prostorách místního školícího centra, které v tomto vánočním měsíci bylo celé jen pro nás. Byl to celkem vtipný kontrast – z karavanu o celkové velikosti koupelny v běžném rodinném domě jsme se přestěhovali do velké meditační místnosti určené pro cca 40 lidí. Ovšem naše děti velmi rychle a akčně ihned zabydlely velký prostor. Pro ně žádný problém 🙂
Ve svých vzpomínkách se často na Jagavu permafarmu vracím i díky úžasnému receptu na “Dorinovu” polévku, kterou vařím poměrně často. Recept na ni jsem získala od samotného mistra Dorina, pracovníka místní farmy. Jednou jsem polévku vařila pod jeho odborným dohledem.A moc ráda se o něj podělím i s Vámi. Je to výborná polévka, u nás často hlavní chod, protože je hodně hustá a výživná.
Základem je hodně cibule, česneku a červená paprika, která se nějakou dobu smaží na oleji. Postupně se přidávají různé suroviny jako celer, dýně, brambory, mrkev. Vše na kostičky nakrájené. Přidá se sůl, kmín, bobkový list. Vše se celkem dlouho smaží či spíš mírně dusí, protože zelenina pustí trochu šťávy. Pak se přidá třeba čočka, fazole nebo fazolové lusky. A zase se dusí. Až zelenina krásně zavoní a pustí nějakou tu šťávu, nalije se do hrnce teplejší voda a vaří se. Po chvíli se přidá rajčatový protlak, na kastrol se dá poklička, vaří se na mírném plameni a následuje moje nejoblíbenější část vaření – jde se na bylinky do zahrádky:) Na Permafarmě to v prosinci vypadalo tak, že jsme na záhonkách našli naťovou petržel, tymián, šalvěj, dokonce i snítku libečku, ve skleníku pak kopr. Vše krásně čerstvé a voňavé. Pokrájené jsme to šupli do hrnce, přidali ještě sušenou bazalku, pepř a kousek chilli a vařili. A pak jsme si na tomto chutném pokrmu pochutnávali. Baví mě na tom, že pokud zachováte z původního receptu cibuli, česnek, papriku, rajčatový protlak či něco tomu podobného a bylinky, pak můžete přidat prakticky cokoli, co doma najdete a polévka je naprosto výborná. Takže u vaření procvičíte i svou kreativitu a možná zjistíte, že jste fakt dobří kuchaři:) Aspoň teda můj muž se pokaždé oblizuje a posílá Dorinovi na dálku velké díky za to, že mi tento recept prozradil:)
Zimní pobyt na Jagavě mi ukázal, že příroda je štědrá k nám lidem i v tomto ročním období. Na záhonech byla stále spousta čerstvých bylinek a na poli jsem objevila poklad, do kterého jsem se zamilovala – kadeřávek. To je pro mě symbol zimní hojnosti. Spousta zelených a velmi chutných listů odolává větru, dešti a mrazu. Listy kadeřávku milovaly i naše děti. Když jsem se ještě dočetla, jak je zdravý a jaké vitamíny v sobě má včetně vápníku, mé srdce zaplesalo. A tak teď chodím a sadím kadeřávky, kde se dá, aby ta letošní zima byla ve znamení zeleně.